İleri bulunabilir:

 • uzay (uzay mekiği dahil)
 • gömülü sistemler
 • Bellenimi Aç / Önyüklemeyi Aç / Çocuk Başına Bir Dizüstü Bilgisayar
 • Astronomi
 • Oşinografi
 • elektrik Mühendisliği
 • kaynak kıtlığı uygulamaları
 • matematik
 • yeni ve deneysel donanım platformları
 • Windows, Mac, DOS, Unix ve bağımsız
 • Mikrokontrolörler
 • …Ve bircok digerleri!

*

Forth’in Uzayla İlgili Uygulamaları aslen emekli olan NASA bilim adamı James Rash tarafından derlendi ve http://forth.gsfc.nasa.gov/ adresinde yayınlandı. O zamandan beri web sitesinden kaldırıldı, ancak burada arşivlendi.

*

FORTH, Inc.’deki Uygulama Notları

Müzik uygulamaları

Oberlin Konservatuarı Müzik ve İlgili Sanatlar Bölümünde (TIMARA) Teknoloji İleri ve Bilgisayar Müziği – 04/28/2006

Tüm makale

TalberTronics – John Talbert Projeleri

1984

MIDI Horn’un prototipi tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu, basınç sensörlü, 8 anahtarlı ve birkaç kaydırıcı / pedallı rüzgar kontrol cihazıdır. Kontrolör verileri, verileri yorumlayan ve MIDI kontrol sinyallerine dönüştüren tek kartlı bir Z8 mikrobilgisayarına beslenir. BASIC’in çok yavaş olduğu kanıtlandığından, cihaz programlama için İleri dil kullanıldı.

1987

MIDI Horn’un son hali inşa edildi. Bu bir tek kartlı mikrobilgisayarı temel alan ve Forth programlama dilinde programlanan bir MIDI kontrol cihazıdır. Gary Nelson, tüm dünyada 200’ün üzerinde performansıyla MIDI Boynuzu’nu yola çıkardı. MIDI Horn’u, bir Macintosh bilgisayar, bir dizi dijital sentezleyici ve her birini birbirine bağlayan yazılımdan oluşan bir “hiperstrument” in performans arayüzü olarak kullanır. Bir “hiperstrument” te kontrolör mutlaka ‘nota’ çalmaz, müziğin nasıl çalınacağını kontrol etmek için oluşan bir bilgisayar programı tarafından etkilenen performans sinyallerini gönderir.

MIDI Horn’da Forth Programming Language ile çalıştıktan sonra hızı, kompaktlığı ve kullanım kolaylığından etkilendim. Dördüncü dil, bir sözlük sözlüğünden (alt yordamlar) ve alt yordam verilerini depolamak için çeşitli yığınlardan oluşur. Forth‘da programlama, daha önce sözlükte bulunan kelimeleri birleştirerek yeni bir kelime üretme meselesidir, böylece bir kelime hiyerarşisi oluşturur. Yüksek seviyeli kelimeler, düşük seviyeli bileşenlerini çalıştırarak kolayca test edilebilir. İşlemci donanımıyla doğrudan ilgilenen düşük seviyeli kelimeler, hız için gerekli görülüyorsa montaj kodu kullanılarak bile kolayca oluşturulur.

Ohio Scientific Mikrobilgisayar 1987 yılında Forth tabanlı bir sistemle (RSC Forth) yükseltildi. Dil, Hibrit Sentezleyici, MIDI giriş ve çıkışı, bir zamanlayıcı cihaz, yeni bir SID sentezleyici yongası ve kontrol gerilimi DAC’leri ve ADC’ler, analog dedektörleri ve analog dedektörleri kontrol etmek için kullanılan tüm cihazlarla ilgilenen kelimelerle önemli ölçüde genişletilir. jeneratörler. Hybrid Synthesizer arayüzü yeni dalga formu jeneratörleri ve zamanlayıcı kontrolü ile yeniden oluşturulmuştur. Disket sürücüler, programların kullanıcı depolaması için yüklenir.

1988

Analog sentezleyici devresi, Solid State Music yongaları ve Curtis müzik yongaları gibi yongaların mevcudiyeti ile belirli bir olgunluğa ulaşır. Bunları, sekizli Voltaj Kontrollü Amplifikatör (VCA), dört Voltaj Kontrollü Filtre (VCF), tüm bileşenleri mevcut olan bir Aural Uyarıcı ve bir Analog Gecikme Hattı kutusu tasarlamak ve oluşturmak için kullanıyorum. Bunların tümü, genişletilmiş Forth yardımcı sözcüklerini kullanarak Ohio Scientific Micro ile kontrol edilebilir.

1993

MIDI cihazlarına kontrol gerilimi tasarlama ve oluşturma çalışmaları başlatılmıştır. Bir proje, 8 bit ADC’leri kontrol eden ROM tabanlı bir Forth sistemine sahip bir 8088 mikroişlemci kullanıyor. Başka bir proje, herhangi bir MIDI sinyalini söndürmek için bir Roland PG1000 sürgü kutusunu yeniden programlamaktır.

    Chris Passauer

Ticari uygulamalar

Taramalı Tünelleme Mikroskobu – 05/27/2011

“80’li yılların sonlarında, mikroişlemci olarak kullanılan PC4000 PC eklenti kartımızın denetleyicisi olarak kullanılan ilk PC masa üstü Taramalı Tünelleme Mikroskobundan bir dizi karbon atomunun çıktısını almanın ne kadar harika olduğunu hatırlıyorum Novix NC4000 Forth çipi Bu STM, Silikon Bestecilerin ilk OEM başarılarından biriydi.Bir yerde hala tam anlamıyla karbon örneği üzerinden uçacak olan xyz-pozisyon mikroskobu iğnesi kafasını kontrol etmek için kullanılan düşük seviye kodlara sahibim. sistemin ilk müşteri öncesi sürümlerinde, kafa bazen karbon dağlara çarpacaktı. “

“Eğlenceli zamanlar.”

    George Nicol
    george -at- inscenes.com

Motor Analizörleri – 10/21/2010

“1986’da, Brookfield, WI’da Bear Automotive için çalıştım, motor analizörlerini programlamak için Forth kullanıyordu (Pre-OBD). O zamanlar Mercedes-Benz ile çalışıyorlardı.”

“Forth yazılımı etrafında oluşturulan ürün hakkında bazı belgeler ekledim. Çalıştığım makine PACE 200/400 model analizör donanımıydı.”

“1986-1987’de, o yıl Brookfield’dan New Berlin’e (WI) taşınmadan hemen önce şirkette çalıştım. 1988 yılının Mayıs ayında, şirket SPX Corporation’dan 66 Milyon Dolar’a satın alındı.”

Team Bear USA adlı bir yenileme şirketi hala var. Şirketle bir bağlantım yok.”

    400 fotoğraf ayı
    3000 fotoğraf ayı
    Pace 200 broşürü – 313 Kb pdf dosyası
    Pace 400 broşürü – 3.52 Mb pdf dosyası

    Scott Matus
    smartus -at- barclaycardus.com

Film Vinçleri – 12/31/2009

Panavision’ın Back Pan Plus adlı Film Vinçine bir ek yaptım. Bu kamera operatörüne kulpların hareketlerini alarak yardımcı oluyor ve kamerayı oyuncu üzerinde göstermeye devam ediyor. Toplam programlama süresi sadece birkaç hafta oldu. birçok filmde kullanıldı ve biri Oprah’ın setinde kalıcı olarak inşa edildi. Forth kucakladığı her yerde etkileyici zafer kazanmaya devam ediyor. ”

    Randy M. Dumse
    Yeni Micros
    rmdumse -at- newmicros.com
    rmd -at- newmicros.com

Pulmoner Uygulama – 11/20/2004

Forth‘taki bir kerelik bir hastane başvurusu, Cedars-Sinai Tıp Merkezi’nin Pulmoner Bölümü’nde, 70’lerin sonlarından beri sürekli çalışıyor.”

“Çekirdek uygulamaları FORTH, Inc. tarafından PDP 11/60 için sadece 16K bellek ile geliştirildi. Chuck Moore ve Beth Rather, Tektronix terminalleri üzerinde çok uzun bir geceyi geçirdiler, görünüşe göre minik uygulamaları geliştirdiler. Solunum Fonksiyon Testi için veri toplama sistemi, diğeri ise Arter Kan Gazı verileri için bir veri tabanıydı. Forth çekirdeği 1K’dan azdı. Ayrıldıklarında, uygulamalar her 20 dakikada bir çökmesine rağmen işlevseldi. “

“1981’den bu yana bu sistemle çalışıyorum, o zamanlar bir faturalandırma başvurusu da yapıldı ve Solunum Tedavisi için bir sipariş giriş sisteminin ilkeleri geliştirildi. İkincisi, 24×7’lik bir uygulama olurdu, çok daha fazlasını gerektirirdi. istikrarlı işletim sistemi: Çekirdeği tersine mühendislik yaptıktan sonra, sürekli çökmelere neden olan birkaç hata keşfettim.Bir çekirdeği yazdım, böylelikle hataları düzeltip ihtiyaç duyduğum yetenekleri ekleyebildim ve çoklu programcının tekrar yazmasını sağladım. verimli ve istikrarlı bir şekilde yola çıktık. Birkaç yıl öncesine kadar, sadece uygulamaları geliştirmek ve sürdürmek için personelde her zaman 2-3 programlayıcı vardı. ”

“Yıllar boyunca, gerçek zamanlı nefes egzersizi test sistemi ve çeşitli veritabanı uygulamaları dahil uygulamalar eklendi ve atıldı. 1987’de bir PDP 11/84’e taşındı ve daha sonra başvuru kaynağı LMI’nin UR’si için yeniden yazıldı. 1998’de bir PC’de ileri. “

“Bugün LMI Forth ortamı, Windows 98SE PC’de bir DOS kutusunda çalışıyor, kullanıcılara, yazıcıya, barkod tarayıcılara, laboratuar ekipmanlarına ve diğer bilgisayarlara 35 seri port üzerinden arayüz veriyor. HL7 bağlantılarını diğer hastane sistemleriyle koruyor, laboratuvar verilerini gönderiyor ve alıyor Kabul / Deşarj / Aktarma bilgileri Bir liman diğer hastane sistemleri tarafından yazıcı kuyruğu olarak beslenir ve yüzlerce finansal ve klinik rapor bu sıraya günlük olarak “yazdırılır”, bu sayede Forth sistemi sayısız veritabanını doldurmak için bunları ayrıştırır. Basılı raporlardan diğer departmanların elle yapması gereken bilgileri otomatik olarak uzlaştırmak için benzersiz bir yetenek. “

“Günümüzde ana uygulamalar tüm veritabanı uygulamalarıdır; gerçek zamanlı uygulamalar, seri olarak bağlanan anahtar teslimi sistemler ile değiştirilmiştir. Ana uygulamalar RT sipariş girişi, faturalandırma, PFT / Exercise verileri ve ABG laboratuvar verileridir. 5.000 ‘den fazla blok vardır. Aktif İleri Kaynak kodu – belki de 50.000 kod satırı. Laboratuar sonuçlarını, siparişleri ve finansal verileri içeren 2GB’lık çoğunlukla ikili veriye sahibiz, bazıları 1970’lere dayanıyor. ”

“Ben şimdi Pulmoner Tıp bölümünün müdürüyüm ve hala Forth sistemini destekleyen tek kişiyim. Halen sürekli akış halinde, yetenekler ekliyor ve hasta bakımı ve verimlilik gereksinimlerine adapte oluyor. Hastaneler bugün düzenleyici ve finansal bir sorun. siyahta ve hepsi hızla değişen hasta bakımı teknolojisi ve düzenlemelerine ayak uydurmakta zorluk çekiyorlar.Bizim sistemimiz işletmek için hiçbir şeyin yanında olmamakla birlikte benzersiz, ancak tüm uygulamalar üzerinde tam kontrolümüz var ve Forth programlama gücü, kısa sürede adapte olabilir. “

    George Applegate
    applegat -at-ix.netcom.com

Argo dalgıç araç

Argos’un sonar, ışık ve kamera topluluğu, her biri farklı bir bilgisayar dilinde programlanan bir dizi bilgisayar tarafından yönetildi. İnsansız Argo’daki bilgisayar, ilk olarak teleskopların hareketini düzenlemek için tasarlanmış, aynı zamanda kalp monitörlerinden özel efektli video kameralara kadar değişen cihazları ve süreçleri kontrol etmek için kullanılan özlü ama çok yönlü bir dil olan Forth’da programlandı. Knorr’daki bilgisayar, bilgisayar işlemlerini tam olarak belirleyebilen güçlü ama oldukça şifreli bir dil olan C’de programlandı. Parmaklarının kalınlığında koaksiyel kablonun her iki ucundaki telemetri sistemi, bilgisayarlarının birbirleriyle konuşmasını sağlayan damarları birbirine bağlayan, montaj dili olarak bilinen üçüncü, ilkel bir dilde programlandı.

Dorth, dalgıç Argo’nun bilgisayarında kullanılabilecek tek üst düzey dildi.

    Egzersiz: Erken Programlamanın İşkence Yapan Yolu

Denizaltı Gezgini Robert D. Ballard hakkında bilgi için bu Büyülü Öğrenim internet sayfasına göz atın.

Bu Forth uygulamasına bir satırlık referans, 1985’te Byte’in Programlama Dillerinin Kısa Tarihçesi’ndeki girişinde bulunabilir: “Forth, Titanik’in batığını belirleyen dalgıç kızağı kontrol eder”

AM Research tarafından BART Otopark Kontrolörleri – 01/15/2004

“BART otopark denetleyicileri, 80C552 mikrokontrolörde amrFORTH’ın eski bir sürümünü kullanıyor. Neredeyse 10 yıl önce bittiğinde, bu makineyi biletinizi satın aldıktan ve turnikeye girdikten sonra istasyonun içinde paslanmaz çelik bir kutu olarak göreceksiniz.”

“Park durak numaranızı hatırlamalısınız ardından makineye girmelisiniz. Dağıtılmış bir veritabanı şu anda kullanılan tüm park duraklarını içerir. Güvenlik özel bir kod verir ve görünüşte boş olan tezgahların çıktısını alır, içinde herhangi bir araba kullanılmış. Bu BART’ı önler Otoparkların alışveriş yapanlarla dolup taşmasını engellerken, yine de müşterilerin park edebileceği bir yer. “

    Albert Lee Mitchell

Ztar MIDI Kontrolörü

Starr Labs Ztar, MIDI müzik sentezleyicileri için gitar benzeri bir kontrol cihazıdır. Geleneksel bir gitarın ses çıkışından bir MIDI kontrol akımı çıkarmaya çalışan cihazların aksine, Ztar dahili mikroişlemcili ve perdeler ve teller için sensörler içeren tamamen dijital bir cihazdır.

Bir MIDI kontrol akışı oluşturmak ve müzikal performansta acı verici bir şekilde farkedilebilecek zamanlama tutarsızlıklarını önlemek için yüzlerce sensörün gerçek zamanlı olarak örneklenmesi ve işlenmesi gerekir. Ztar, bu gereklilikleri karşılamak için bir Forth ve assembler karışımı içinde programlanmış bir Zilog Super8 mikroişlemcisi kullanıyor.

Tektronix WAN / LAN Protokol Analizörü

Bu ürün Forth kullanarak sofistike bir veritabanı uygulamasıdır.

Ayrıca aşağıdaki bağlantılara bakın:

Dorado Sistemleri – 01/15/2004

“İşte Forth ve Dorado Systems’ın küçük resmi. Forth‘ta yapılan Lucky Market’lere 650 enerji kontrolörü, birkaç bin giriş kontrol paneli ve on binlerce manyetik şeritli kart okuyucusu sattık (yalnızca 4.000 Denver Uluslararası Havaalanı’na).”

“Tüm ürünler Forth‘da, çoğunlukla 68HC11’de, Forth montajcısında ve bazı daha büyük ürünlerde enerji kontrolü, kart okuyucu kodlaması, vb. Yüksek seviye Forth’da yapıldı. Bazı ürünler PC’lerde, 68HC11 gömülü sistemler için bazı 6502’lerde kullanıldı. Andrew McKewan Gurur duyduğum gibi, 80’li yılların sonlarında programlama ürünlerini bıraktım.

    Bill Ragsdale

Projeler

     Boeing

Boeing 777 Aviyonik Sistemler

“Boeing 777 aviyonik sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlanan ve kodlanmış gömülü Forth çekirdekleri. Forthkernels, mühendislik tasarımının doğrulanması, üretimin doğrulanması ve hatalı donanım birimlerinin hata ayıklaması için kullanılır. Çekirdek, 68030, 68332 için derleme dilinde yazılmıştır ve 80960 mikroişlemci Donanım tasarım mühendislerine tanıtıcı Forth programlama dersleri verdim ve Forth kodlarındaki sorunlara yardımcı oldum, kaynak kod geliştirmeyi izlemek için CMS (Kod Yönetim Sistemi) kullanarak bir VAX bilgisayar üzerinde geliştirme yapıldı. Devre-Emülatörleri kullanılarak yapıldı. “

     Robert Blythe

İşlevsel Test Çekirdekleri

“İşlevsel Test Çekirdeklerinin (FTK) tüm CAS / CMS 777 LRU’larına yerleştirilmesinden sorumluydu. FTK, tüm Boeing 777 bilgisayar kartlarında yerleşik bir Forth tercümanıdır. Görev ayrıca, 68xxx serisi için yeni Forth özellikleri ve yeni donanımı da içermesi gerekiyordu.”

     Dennis R. Montgomery

Araştırma Uygulamaları

     Rehabilitasyon Uygulamaları

Alexis Tekerlekli Sandalye

Alexis, “tekerleklerin içindeki tekerlekler” tasarımını kullanan yenilikçi bir elektrikli tekerlekli sandalyeydi. Kendi ayak izini çevirmesi ve yana doğru hareket etmesi benzersizdir. VA Palo Alto Heath Bakım Sisteminin Rehab Ar-Ge Merkezi, Alexis’i 1987’de ticari olarak kullanılabilir hale getirmek için Intex Endüstri’yi lisansladı ve Intex, San Antonio bölgesindeki saha denemeleri için 40 ön üretim birimi yaptı. Müteakip yeniden tasarım çalışmaları sırasında, şirket iflas başvurusunda bulundu ve şu anda ticarileşmeyi engelledi.

Lingraphica

Lingraphica, felç veya başka beyin hasarı olan afazi hastaları için portatif bir yardımcı ve tedavi edici iletişim cihazıdır. 1987-1989 yıllarında Rehab Ar-Ge Merkezinde bir VA Merit Review projesi altında geliştirildi ve 1990 yılında Teknoloji Transferi Yasası altında ticarileştirildi. 1996 yılında, ana şirket olan Lingraphicare America, tıbbi cihazların satılmasından afazili erişkinlere klinik dil ve konuşma terapisi hizmeti sunmaya kadar yönelmiştir. Lingraphica’yı kullanan servisleri, geleneksel konuşma dili terapisinden daha fazla gelişme oranları ve daha iyi nihai sonuçlar bildirmiştir.

Ultrasonik Baş Kontrollü Tekerlekli Sandalye

Motorlu tekerlekli sandalye için olan bu arabirim, quadriplegia kullanan kişilerin, başlarını yatırarak tekerlekli sandalyenin hızını ve yönünü kontrol etmelerini sağlar. istenen sürüş yönünde.

Ralph Fingerspelling El

Bu bilgisayar kontrollü elektromekanik parmak satma eli sağır-kör bireylere, kişiden kişiye yapılan konuşmaların yanı sıra bilgisayarlara ve iletişim cihazlarına daha iyi erişim sağlar.

Özürlülere Hizmet Veren Araçlarda İleri Uygulamalar – 1992 En Hızlı İleri Konferansının Prosesleri – David L. Jaffe

“Bu makalede, çapa Forth’un özelliklerinin, araştırmalarımdan ve meslektaşlarımdan alınan dört spesifik örnekle engelli bireylere hizmet eden cihazlarda kullanıldığını tartışıyorum.”

Lütfen Dördüncü başarı hikayelerini ve ticari başvuruları FIG webmasterına gönderin.

Kaynak: http://www.forth.org/successes.html